انتقال توانایی تولید نوعی از توکسین بوتولینیوم به گروه جدیدی از باکتری‌ها

انتروکوک‌ها، باکتری‌های گرم مثبتی سرسختی هستند که در دستگاه گوارش تقریبا تمام موجودات روی زمین یافت می‌شوند. این باکتری‌های به طور کلی مشکلی برای ما ایجاد نمی‌کنند. اما جان‌سخت بودن آنها طی سال‌های اخیر، باعث بروز مشکلاتی شده و آنها را تبدیل به سردسته عفونت‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌، به ویژه در محیط‌های بیمارستانی کرده است.

حالا به نظر می‌رسد که انتروکوک‌ها وارد جنگ جدیدی با موجودات زنده شده‌اند. چرا که محققان، انتروکوک‌هایی پیدا کرده‌اند که قادر به تولید توکسین‌هایی از خانواده بوتولینوم هستند.

این نخستین بار است که نوروتوکسین بوتولینوم در جایی خارج از گونه کلوستریدیوم بوتولینوم یافت می‌شود. بدتر اینکه همراه با توکسین، پروتئین‌هایی نیز پیدا شده که از تجزیه این سم در دستگاه گوارش جلوگیری می‌کند.

توکسین جدید فعلا با نام BoNT/En شناخته می‌شود و نهمین توکسین بوتولینیومی است که کشف شده. جالب است بدانید که همین چند ماه قبل (مرداد ۱۳۹۶) هشتمین توکسین بوتولینیوم تحت عنوان BoNT/X توسط همین گروه تحقیقاتی کشف و معرفی شد. در حالی که از کشف آخرین نوع این توکسین (نوع هفتم) حدود ۵۰ سال می‌گذشت و طی این بازه زمانی، نوع جدیدی از این توکسین کشف نشده بود.

توانایی تولید سم بوتولینوم چگونه به انتروکوک‌ها رسیده؟
محققان متوجه شده‌اند که یک پلاسمید باعث انتقال این توانایی به انتروکوک‌ها شده است. احتمالا به خاطر دارید که پلاسمید‌ها ساختارهای متحرکی هستند که حاوی قطعات مجزای DNA می‌باشند. پلاسمیدها در انتروکوک‌ها بسیار شایع هستند و در واقع همین‌ها هستند که مقاومت به وانکومایسین را از انتروکوک‌ها به باکتری‌های خطرناک استافیلوکوک آرئوس رسانده‌اند.

توانایی انتقال ژن‌ها بین انواع مختلف باکتری، باعث ایجاد خطرات بالقوه‌ زیادی می‌شود. باکتری انتروکوک در نقش یک مرکز انتقال ژن در داخل دستگاه گوارش عمل می‌کند و همین قابلیت، آن را ترسناک می‌کند.

آیا باید نگران باشیم؟
فعلا خیر! توکسین جدید توسط دکتر مین دانگ محقق بیمارستان کودکان بوستون و دانشکده پزشکی هاروارد و یکی از پیشگامان تحقیقات روی توکسین بوتولینوم، کشف شده و به گفته تیم آنها، فعلا نباید نگرانی زیادی داشته باشیم. این باکتری در مدفوع یک گاو در مزرعه‌ای در کارولینای جنوبی آمریکا به دست آمده و در گاو‌های دیگر همان مزرعه نیز نمونه مشابهی یافت نشده است. ضمن اینکه باکتری کشف شده فعلا در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاومت ندارد. علاوه بر این، گاوی که حاوی این باکتری بوده، نشانه‌ای از ابتلا به بوتولیسم پیدا نکرده است.

در مورد سمی بودن توکسین BoNT/En برای انسان هنوز پاسخی وجود ندارد و این گروه در حال آزمایش آن روی نورون‌های کشت داده شده در محیط آزمایشگاهی هستند.

یافته‌های این تحقیق، هفته گذشته در ژورنال Cell Host and Microbe منتشر شده است.

ScienceDaily

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *