اهمیت میزان چربی بدن در افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان: آیا BMI همچنان قابل اعتماد است؟

تحقیقات انجام شده در گذشته نشان داده‌ که خطر ابتلا به سرطان پستان، در خانم‌های یائسه‌ چاق یا دارای اضافه وزن، بالاتر است.

اما نتایج یک تحقیق طولانی مدت که طی ۱۶ سال بدست آمده، نشان می‌دهد میزان چربی بدن حتی در خانم‌هایی که وزن طبیعی دارند، خطر ابتلا به سرطان پستان را بالا می‌برد.

ما در طبابت از BMI زیاد استفاده می‌کنیم. اما این روش محاسبه، میان چربی، عضلات و استخوان تفاوتی قائل نمی‌شود. بسیاری از افراد در محدوده وزن طبیعی هستند، اما میزان چربی بدن آنها بالا است.طی سال‌های اخیر فهمیده‌ایم که معیار BMI برای تخمین احتمال ابتلا به مشکلاتی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی آنقدرها مناسب نیست و حالا نتیجه تحقیق جدید نشان می‌دهد که این معیار در مورد سرطان پستان نیز آنقدرها پرکاربرد نیست.

در این تحقیق ۳۴۶۰ زن ۵۰ الی ۷۹ ساله مورد بررسی قرار گرفتند. همه آنها دارای BMI در محدوده نرمال بودند و میزان چربی بدن همه آنها با روش DXA اندازه‌گیری شد.

DXA مخفف dual energy X-ray absorptiometry است. از این روش معمولا برای سنجش تراکم استخوان استفاده می‌شود. اما برای سنجش میزان چربی بدن نیز دقیق عمل می‌کند.

طی یک بازه زمانی ۱۶ ساله، ۱۸۲ زن دچار سرطان پستان شدند. تومور اکثر آنها از نوع گیرنده استروژن مثبت (estrogen receptor-positive) بود که به طور خلاصه به آن ER-positive نیز می‌گویند. به این معنی که استروژن به رشد آنها کمک می‌کند.

این تحقیق نشان داد افرادی که دارای چربی بدن بیشتری هستند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پستان از نوع ER-positive می‌باشند.

خانم‌هایی که میزان چربی بدن‌شان در ۲۵ درصد بالایی گروه قرار داشت، نسبت به کسانی که در ۲۵ درصد پایین گروه قرار داشتند، در معرض ریسک ۲ برابری ابتلا به سرطان پستان بودند.

به نظر می‌رسد که دو مکانیسم اصلی باعث این موضوع می‌شود: چربی یکی از منابع تولید استروژن در زنان یائسه است. بنابراین هرچه میزان آن در بدن بیشتر باشد، میزان تولید استروژن نیز بیشتر خواهد بود. مکانیسم دوم زمانی رخ می‌دهد که رشد بافت چربی باعث کاهش کاهش خون‌رسانی به آن شده و سلول‌های چربی شروع به مردن می‌کنند. مرگ باعث ایجاد التهاب و آزاد شدن فاکتورهای رشدی می‌شود که به صورت بالقوه احتمال بروز سرطان را بالا می‌برد.

بر اساس این تحقیق، پزشکان باید به خانم‌ها توصیه کنند که فقط روی داشتن وزن طبیعی تمرکز نداشته، و انجام ورزش و تمرین‌های مقاومتی باهدف افزایش بافت عضلانی و کاهش چربی را توصیه کنند.

نتایج این تحقیق، روز جمعه گذشته در کنفرانس American Association for Cancer Research ارائه شد. البته از آنجایی که هنوز این تحقیق در یک ژورنال علمی مرتبط منتشر نشده، نمی‌توان آن را نهایی دانست.

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *