افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی با کشیدن یک نخ سیگار در روز

بعضی افراد تصور می‌کنند که کشیدن یک نخ سیگار در روز ضرری ندارد. اما نتیجه تحقیق جدید منتشر شده در The BMJ نشان می‌دهد که مصرف کم سیگار نیز خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی-عروقی را به طور قابل توجهی بالا می‌برد.

محققان متوجه شده‌اند که ریسک ابتلا به بیماری قلبی در مردانی که تنها یک نخ سیگار در روز می‌‌کشند، به اندازه ۴۶ درصد این ریسک در سیگاری‌های قهار (heavy smokers) است. خطر ابتلا به استروک نیز به اندازه ۴۱ درصد این ریسک، در سیگاری‌های قهار است.

مشکل در خانم‌ها نیز به همین منوال است: زنانی که تنها یک نخ سیگار در روز می‌کشند، معادل ۳۱ درصد خانم‌هایی که روزی یک پاکت سیگار می‌کشند، در معرض بیماری‌های قلبی هستند و خطر استروک نیز در آنها به اندازه ۳۴ درصد کسانی است که روزی یک پاکت سیگار می‌کشند.

در کشورما تعداد سیگاری‌‌های قهار طی سال‌های گذشته اندکی کاهش پیدا کرده است. اما از طرف دیگر میزان افرادی که روزانه ۱ تا ۵ نخ سیگار می‌کشند به ویژه در میان خانم‌ها، افزایش قابل توجهی داشته و برخی تحقیقات از سه برابر شدن میزان خانم‌هایی که سیگار می‌کشند، خبر می‌دهند.

نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که کشیدن مقادیر کم سیگار نیز مضر است و حتی یک نخ سیگار نیز نمی‌تواند بی‌ضرر تلقی شود.

این تحقیق به صورت مرور سیستماتیک و متاآنالیز انجام شده و پایگاه اطلاعاتی Medline بین سال‌های ۱۹۴۶ تا ۲۰۱۵ را مورد بررسی قرار داده است.

The BMJ

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *