تعیین دقیق‌تر روز زایمان با کمک سونوگرافی

اکثر خانم های باردار در زمان تعیین شده نوزاد خودشان را به دنیا نمی آورند. در واقع تنها ۵ درصد نوزادان در زمان مشخص شده به دنیا می آیند و بقیه بین دو الی سه هفته زودتر یا دیرتر متولد می شوند.

حالا نتیجه یک تحقیق تازه می گوید که با کمک سونوگرافی می توان زمان زایمان را با دقت بیشتری مشخص نمود.

محققان می گویند اندازه گیری طول گردن رحم (سرویکس) بین هفته های ۳۷ تا ۳۹ بارداری می تواند مشخص کننده قریب الوقوع بودن زایمان باشد.

زمانی که به زایمان نزدیک می شویم، بدن مادر خودش را برای این فرآیند مهم آماده می کند. یکی از تغییرات به وجود آمده نرم شدن و تغییر شکل گردن رحم است.

نتیجه بررسی نشان داد که طول سرویکس کمتر از ۳۰ میلیمتر در نزدیکی روزهای زایمان مساوی با احتمال کمتر زایمان طی ۷ روز آینده خواهد بود. در این افراد احتمال زایمان طی یک هفته آینده کمتر از ۵۰ درصد خواهد بود.

اما در صورتی که طول سرویکس ۱۰ میلیمتر باشد، احتمال زایمان طی ۷ روز آینده بیشتر از ۸۵ درصد است.

آنها برای این تحقیق ۷۳۵ زن را مورد بررسی قرار داده اند. بارداری همه آنها یک قلو و وضعیت جنین نیز در رحم آنها طبیعی (سفالیک) بوده است.

خانم های باردار همیشه می خواهند از روز دقیق زایمان شان مطلع باشند تا بتوانند برای این رویداد مهم برنامه ریزی کنند. محققان می گویند تعیین دقیق تر زمان زایمان به کاهش اضطراب کمک زیادی خواهد کرد.

گردن رحم چیست؟

گردن رحم (سرویکس) قسمت باریک، لوله شکل و تحتانی رحم است که به طرف مهبل کشیده می شود. (کلمه cervix در لاتین به معنای گردن است) در شرایط غیر حاملگی، گردن رحم به میران کمی باز است. در زمان حاملگی ترشحاتی این لوله را پر می کنند و سد محافظی به نام پلاک موکوسی تشکیل می دهند. در طی یک حاملگی طبیعی، گردن رحم تا اواخر سه ماهه سوم حاملگی قوامی سفت داشته، طول آن بیشتر است و بسته می ماند و در سه ماهه پایانی معمولا نرمتر، کوتاه تر و متسع شده و برای زایمان آماده می شود.


healthday

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner