با کمک هوش مصنوعی: پیش‌بینی زمان مرگ در بیماران لاعلاج با دقت ۹۰ درصد

نتایج یک تحقیق در آمریکا نشان داده که ۸۰ درصد مردم دوست دارند روزها و ساعات پایانی عمرشان را در خانه سپری کنند. در حالی که تنها ۲۰ درصد آنها به این آرزو رسیده و بیش از نیمی از مرگ‌ها در بیمارستان‌ها رخ می‌دهد.

حالا محققان دانشگاه استنفورد یک جور «ماشین‌حساب» برای محاسبه زمان مرگ طراحی کرده‌اند و ادعا می‌کنند این سیستم، مورتالیتی ۳ تا ۱۲ ماهه بیماران را با دقت ۹۰ درصد محاسبه می‌کند.

آنها برای این کار از هوش‌مصنوعی کمک گرفته‌اند و می‌گویند الگوریتم آنها به بیماران سرطانی و کسانی که بیماری لاعلاج دارند، اجازه می‌دهد تا در ماه‌های پایانی سراغ مراقبت‌های تسکینی (پالیاتیو) بروند و در آخر عمر، کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

الگوریتم هوش مصنوعی این سیستم از اطلاعات مختلفی استفاده می‌کند تا زمان مرگ بیمار را محاسبه کند. اطلاعاتی مانند نوع بیماری و شدت آن، سن بیمار، و همچنین اطلاعات پرونده سلامت الکترونیک بیمار (که البته فعلا در ایران نداریم!).

برای بررسی این سیستم، محققان ۲۰۰ هزار بیمار بزرگسال و کودک را انتخاب کرده‌اند. ابتدا از پرونده ۱۶۰ هزار نفر آنها جهت آموزش به هوش مصنوعی استفاده شد تا هوش مصنوعی بتواند چگونگی محاسبه را فرا بگیرد.

سپس پرونده ۴۰ هزار بیمار باقی مانده را در اختیار هوش مصنوعی قرار دادند و این سیستم توانست برای ۹۰ درصد آنها زمان مرگ را طی بازه زمانی ۳ تا ۱۲ ماهه به درستی پیش‌بینی کند.

برای برخی از بیماران، احتمال مرگ یک طی سال آینده «پایین» پیش‌بینی شده بود و در عمل نیز اکثر آنها بیشتر از یک سال زنده ماندند.

دکتر «کن جونگ»، یکی از سازندگان این سیستم هوش مصنوعی می‌گوید “ما می‌خواهیم بیماران لاعلاج، قبل از اینکه به مراحل انتهایی زندگی برسند و سر از ICU در بیاورند، امکان تصمیم‌گیری‌های نهایی را داشته باشند.”

تلگرام ایران ام‌دی

همین الان به رایگان مشترک مطالب «ایران MD» شوید

آدرس پست الکترونیک:


۱- از ایمیل شما استفاده تبلیغاتی نخواهد شد
۲- هر زمان که مایل باشید می توانید اشتراک ایمیلی خود را قطع کنید
Delivered by Google FeedBurner

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *